Töökohta vahetades säilitage head suhted

Kristel Jalak, ilmunud lühendatult Postimees 03.05.2005

Töökoha vahetus ei ole kunagi kerge. Isegi kui lahkumine firmast on töötaja enda valik ning ees ootab uus ja põnevam karjäär, tuleb kõigepealt lahti sõlmida sidemed oma vana töökohaga. Tehes seda professionaalselt, saate te kaasa head mälestused, palju sõpru endiste kolleegide seast, head soovitused ning võib-olla ka lahkumispeo.

Töölt lahkumine peaks olema rahulik ja sihikindel tegevus, mille eesmärkideks on:

  • säilitada head suhted endise tööandja ja kaastöölistega,
  • kindlustada endale head soovitused,
  • vältida vaenlaste tekkimist,
  • hoida uksed avatuna tulevaseks koostööks,
  • jätta väärikas lõpumulje.

Pea kinni oma lepingutingimustest.

Tööseadusandlus näeb ette etteteatamistähtaja lepingu lõpetamiseks nii tööandjale kui töötajale. Poolte kokkuleppel võib see aeg olla lühem, on võimalik ka kohene lahkumine. Kuid see eeldab mõlema poole nõusolekut. Enamasti soovib lahkuv töötaja minna nii kiiresti kui võimalik. Tööandja aga vajab aega asendaja leidmiseks ja tema väljaõpetamiseks. Muidugi tahaks uus tööandja teid saada kohe ja praegu, kuid kui nad on leidnud just teis selle õige ja sobiva kandidaadi, on nad valmis ka ootama. Nad tunnevad tööseadusandlust ja mõistavad teie vajadust kinni pidada lepingu tingimustest.

Varasemate tööandjate sõbralik suhtumine ja head soovitused on teie edasiseks karjääriks hädavajalikud.

Kui te lahkute oma firmast enne seadusest tulenevat või ühiselt kokkulepitud aega, ei saavuta te ülaltoodud eesmärke. Ei tule häid sõnu soovitustena, ei jää sõpru, avatud uksi ega edasisi koostöövõimalusi. Te olete põletanud sillad enda järel. Seda juhtub liigagi sageli ja ma soovitan tungivalt hoiduda sellisest taktikast.

Veelgi enam, tulevase tööandjana oleksin ma väga kahtlev kandidaatide osas, kes on teinud või valmis tegema “kiire lahkumise”. Kuigi hetkel võis see mulle olla kasulik, jääb mure, et ka minu juurest võib see töötaja lahkuda samal moel. Ma ei saa teda usaldada. Varasemate tööandjate sõbralik suhtumine ja head soovitused on teie edasiseks karjääriks hädavajalikud. Nii et ärge jätke ennast neist ilma, rikkudes lepingut.

Ole lahkumisintervjuul avameelne.

Kui olete otsustanud lahkuda, rääkige oma ülemusele põhjustest. Olge aus. Kui teil ei ole oma vahetu ülemusega piisavalt häid suhteid, rääkige personalitöötajaga või mõne kõrgema ülemusega. Enamus firmadest tahab tõesti teada, miks inimesed nende juurest lahkuvad ja mida nad edaspidi võiksid teisiti teha, et seda vältida. Kui küsimus on rahas, siis nii öelgegi. Kui teile on pakutud paremaid tulevikuväljavaateid, siis selgitage neid. Juht, kellele töötaja teatab oma lahkumiskavatsusest, küsib sageli: “On see lõplik otsus?” Ei ole haruldane, et väärtusliku töötaja säilitamiseks muudetakse tema lepingutingimusi või tööülesandeid. Enne lahkumisest teatamist mõelge enda jaoks läbi, kas ja mis tingimustel te siiski oleksite valmis edasi töötama ning rääkige neist avameelselt.

Enne lahkumisest teatamist mõelge enda jaoks läbi, kas ja mis tingimustel te siiski oleksite valmis edasi töötama ning rääkige neist avameelselt.

Kuid hoiduge lahkumisavaldusega vehkimisest ainult selleks, et endale paremaid tingimusi kaubelda. Kui te blufite, siis riskite sellega, et teie avaldus võidakse rahuldada ja mis siis edasi saab?

Ärge rääkige oma tööandjast halvasti.

Olge väärikas. Ärge jutustage kõikidele oma sõpradele ja kolleegidele, kui kõrini teil on oma praegusest tööandjast ja kuidas te olete leidnud palju parema võimaluse. Sellega te teeksite halba ainult iseendale. Osutage lugupidamist oma firma ja kolleegide suhtes, kes jäävad tööle edasi. On tore, et olete leidnud uue töö. Kuid olge tagasihoidlik sellest rääkides ja ärge kiruge oma praegust firmat. Üks müügitegevuse kuldreegel ütleb, et ärge halvustage oma konkurente. Ja sama kehtib ka endise tööandja suhtes.

Osutage lugupidamist oma firma ja kolleegide suhtes, kes jäävad tööle edasi.

Ärge varastage tööandja materjale.

Ärge võtke midagi endaga kaasa. See hõlmab ka klientide andmeid, dokumendivorme, kirjavahetust, lepinguid ja andmebaase. Paljud inimesed võtavad firmast lahkudes endaga kaasa oma töömaterjale ja see on lihtsalt väär. Et mitte öelda ebaeetiline ja ebaseaduslik. Teie uus tööandja ei värba teid mitte selle pärast, mida te toote kaasa oma diplomaadikohvris. Kui te olete professionaal, siis kõik oluline on niikuinii olemas teie peas.

Töötage pühendunult kuni lõpuni.

Parim viis tõelist väärikust näidata on kuni viimase päevani kõvasti ja ausalt töötada. Ma tunnistan, et see ei pruugi kerge olla. Raske on leida sisemist motivatsiooni, kui mõtted on juba mujal. Kuid ennast selleks sundides näete, et lugupidamine ja austus, mida see endaga kaasa toob, tasub kuhjaga ära.

Tehke töö üleandmine kergeks.

Kui ettevõttes on juba olemas inimene, kes teie tööd jätkab, aidake ta järje peale.Korrastage ja süstematiseerige oma materjalid ja failid, nii et ka võõras inimene vajaliku hõlpsasti üles leiaks. Ärge hävitage dokumente ega kustutage faile. Uuele inimesele, kes asub teie ametikohale, võib palju abi olla varasemate e-kirjade lugemisest või töötabelite mustandite uurimisest. Üks lahkuv töötaja kustutas viimasel tööpäeval arvutist kõik aruanded põhjendusega, et “ise tegin, ise kustutan”. Unustades, et selle töö eest oli talle palka makstud ja töö tulemus kuulus tööandjale. Failid oli võimalik taastada, heasoovlikku suhtumist sellesse töötajasse aga mitte.

Ärge töötage uue tööandja jaoks enne eelmisest kohast lahkumist.

Kui praegune tööandja on otsustanud teid “kinni hoida” maksimaalse seadusest tuleneva aja, võib kergesti tekkida kiusatus juba asuda loorbereid teenima uue tööandja silmis. Sageli asutakse “ennast asjadega kurssi viima” istudes oma vana töölaua taga, kasutades praeguse tööandja arvutit, mobiiltelefoni ja ametiautot. Ka see on vargus. Rääkimata ajast ja energiast, mida te kulutate mitte selle firma huvides, mis ikka veel teile palka maksab.

Enamasti ei jää selline tegevus märkamatuks ning vanade kolleegide lugupidamine teie suhtes langeb kindlasti, isegi kui nad seda sõnades ei väljenda.

Minek konkurendi juurde.

Olles mingi valdkonna professionaal on tõenäoline, et uus tööpakkumine tuleb just konkureerivalt firmalt. See on tundlik teema. Kui asute ametisse oma praeguse tööandja “Vaenlase nr 1” juures on kindel, et suhted saavad rikutud. Võib-olla te ei hooli sellest hetkel. Kuid pidage meeles ülaltoodud eesmärke. Soovitan vältida üleminekut kõige vihatuma vaenlase leeri. Teie CV-s ei jäta see head muljet järgmiste potentsiaalsete tööpakkujate silmis. Kui te selle sammu siiski teete, olge aus oma praeguse tööandjaga, rääkige temast alati lugupidamisega ning ärge võtke kaasa midagi, mis otseselt teile ei kuulu.

Oma ettevõtluse alustamine.

Kui olete otsustanud ise äri ajama hakata, edu teile! Olge vaid ettevaatlik. Statistika ütleb, et pea 80% uutest ettevõtmistest äpardub. Teil läheb vaja õnne ja palju sõpru ning toetajaid. Teha oma tööandjast vaenlane sellega, et lahkute tema juurest ebaeetiliselt, on lihtsalt rumal ja lühinägelik. Kohtuskäik on küll viimane asi, mida teie isiklik ettevõtmine vajab. Kuid ka “suletud uksed” ja vastutöötamine võivad teie ärile saatuslikuks saada.

Nii et olete otsustanud lahkuda? Edu teile! Kuid olge lõpuni professionaal ja lahkuge väärikalt. Ning nautige oma lahkumispidu!