Kristel Jalak, 24.07.2009
Meedia on täis artikleid koondatud töötajatest ja soovitusi, kuidas toime tulla, kui sind on koondatud. Väga palju vähem on tähelepanu pööratud neile, kes koondamise läbi viivad – firmade omanikud, juhid ja personalitöötajad. Ometigi kannatavad ka nemad, sest töölt vabastamine on valulik protseduur mõlemale poolele.
Eriti väikefirmades võib vajadus töötajaid koondada olla omanikule-juhile hirmsam kui väljavaade peatseks pankrotiks. Üks mu sõber, kelle väikefirmas on palgal neli töötajat, ja kus nüüd ainult ühele tööd-palka jätkub, oli lausa pisarates. Kuidas ta ütleb inimestele, et ta nad koondab? Ta ju teab nende kodust olukorda! Seda, et ühe elukaaslane juba on töötu, teisel abikaasa miinimumpalgaline ja kolmas kasvatab üksi kahte last. Mis neist saab, kui nad töö kaotavad? Aga kui neid mitte koondada, ei ole varsti kellelgi enam palgaraha loota… Mitte selleks ei hakanud ta ettevõtjaks, et inimesi nõnda kohelda…
Alljärgnevalt mõned soovitused, mis võivad aidata. Mõelge iga punkti juures, kuidas teil sellega lood on?
Positiivsus iga hinna eest
Kuigi väljavaated on ebameeldivad, püüdke iga hinna eest säilitada positiivne hoiak ja keskenduge tulevikule. Otsige ja leidke uusi võimalusi, mida käesolev kriis pakub (näiteks lõpuks ometi võimalust puhata või uut strateegiat kujundada). Tugevad negatiivsed tunded on loomulikud ja paratamatud, kuid katsuge need pöörata edasiviivaks jõuks, mitte piduriks.
Olge ausad
Kui räägite töötajatega – nii nendega, kes lahkuvad kui ka nendega, kes jäävad, olge ausad. Selgitage, millised on asjaolud ning miks te sellise otsuse tegite. Ärge eeldage, et töötajad mõistavad teid poolelt sõnalt või näevad olukorda samuti kui teie. Vajadusel selgitage ikka ja jälle oma otsuse tagamaid.
Olge kannatlikud ja kuulake inimesi
Koondamisotsusest teada saamine mõjub kindlasti shokina. Ärge põgenege oma töötajate emotsioonide eest. Kuulake nad ära, julgustage ennast tühjaks rääkima. Enese õigustamine, vabandamine või teiste süüdistamine võib veidi leevendada teie ebamugavust, kuid ei võta ära töötajate pahameelt.
Ärge võtke isiklikult
Ettevõtte omaniku või juhina on teil teatud kohustused ning teie rolliga kaasneb paratamatult ka ebameeldivaid ülesandeid. Vallandamine on üks tegevus, mis teil teha tuleb. See ei tähenda, et teie oleksite halb inimene või ebaõnnestunud ärimees. Lihtsalt majandussituatsioon on selline nagu ta on.
(Kui tunnete vajadust võtta kogu süü enda peale, andke palun sellest laiemalt teada. Kõik tahaksid teada, kui selles globaalses jamas olete vastutav teie, mitte USA pangad või Ansip!)
Tegelege oma emotsioonidega
Sellises kriisiolukorras ei tohi jääda oma muremõtetega üksi! Leidke keegi, kes teid ära kuulaks, kellega oma muret jagada saaks. Elukaaslane, sõber või professionaalne nõustaja-konsultant. Koeraga rääkimine – ehkki ta näib kõike mõistvat – ei ole piisav!
Hellita ennast
Kas te rabate kui hull selle pärast, et tööd on tõesti palju või hoopis püüate töösse uputada oma süütundeid? Millal te viimati puhkasite, lõõgastusite, endale midagi mõnusat lubasite? Kui te nüüd endale liiga teete, siis osutate karuteene mitte ainult neile, kes niikuinii ettevõttest lahkuma peavad, vaid ka neile, kes jäävad. Lisaks oma perele ja lähedastele.