Väärtused on kadunud!

Kristel Jalak, 15.06.2009

Klient soovis tellida arenguseminari juhtidele. Et parandada üksteisemõistmist, ühtlustada organisatsioonikultuuri ja rääkida väärtustest: “Just väärtustega ongi kõige suurem probleem. Need on kaduma läinud!”


Jajah, mõtlen mina endamisi. Praegune surutis, vahendite nappus, mure tuleviku pärast – eks see kõik mõjutab väärtussüsteemi. Hiljutised struktuurimuudatused neil ka veel… uued inimesed…


“Need olid meil ühes kaustas” seletab klient edasi. “Veel pool aastat tagasi olid olemas, ise nägin. Nüüd on väärtused kadunud. Visioon ja missioon on alles, aga väärtused on keegi ära võtnud. Uusi oleks vaja.”


Väärtusjuhtimine on viimastel aastatel olnud kuum teema. Kui su organisatsiooni kodulehel pole juttu väärtustest, siis oled luuser!? Või väärtusetu? Ebausaldusväärne? Milleks riskida maine kahjustamisega. Seda enam, et ettevõtte väärtussüsteemi loomine on imelihtne:

  1. Tuleb teha valik õigetest sõnadest: paindlikkus, avatus, hoolivus, usalusväärsus, partnerlus, loovus, kiirus, kaasaegsus, teaduspõhisus ja kõik need muud sellised,
  2. mõelda välja lühike selgitus, mida üks või teine sõna selles ettevõttes tähendab,
  3. tutvustada töötajatele, riputada kodulehele – valmis!

Andke mulle andeks see iroonia, kui teie organisatsioonis toimib tõeline väärtusjuhtimine. Kuid  olen ise töötanud mitmes –  ja konsultandina näinud paljusid – organisatsioone, kus õhukese läikkihi alt vaatab vastu odav plastmass. Ehk see, mis kirjas kodulehel ja see, kuidas töötajad tegelikult toimetavad, on kaks eri asja.


Näiteks firma, mis kuulutab, et kliendisõbralikkus ja hoolivus on neile nr 1, kulutab iganädalasel koosolekul märkimisväärse aja sellele, et klatšida, kiruda ja naeruvääristada oma püsiostjaid. Või ettevõte, mis tõotab kiireimaid lahendusi, vastab murekirjale nii nädala-kahe jooksul, et “oleme kirja kätte saanud, hakkame tegelema”.

Väärtusjuhtimise esimese sammuna on oluline panna õige diagnoos olukorrale  – mis on meie tõelised väärtused praegu? Alles siis saab kavandada samme väärtuste muutmiseks, sidumiseks organisatsiooni eesmärkide ja tegevustega. Avanev pilt ei pruugi olla meeldiv. Aga kui te alustate enesepettusest, siis on kogu järgnev tegevus maha visatud aeg ja raha.


Selleks, et aru saada, milline väärtussüsteem organisatsioonis tegelikult on, uurige, mida ütlevad organisatsiooni kohta teie:

  • kliendid – nii püsikliendid kui teie juurest lahkunud kliendid
  • äripartnerid – tarnijad, hankijad, alltöövõtjad, finantseerijad, projektipartnerid
  • organisatsioonist lahkunud töötajad – ükskõik, mis põhjustel
  • esmatasandi töötajad – töölised, klienditeenindajad, assistendid, nooremspetsialistid

Vahel on targem lasta olukorda uurida konsultandil, sest oma silmas palgi nägemine võib olla keeruline.

Näitusele transpordil tõmmatakse jaanalindudele sokk pähe. Kui silmad on kinni, näib elu ilusam!